Czym jest marketing cyfrowy? Przewodnik po marketingu w dzisiejszym cyfrowym świecie

W świecie rozwoju biznesu i brandingu przejście na technologię cyfrową jest na porządku dziennym. Czym więc jest marketing cyfrowy i jak możemy go wykorzystać do rozwoju naszej firmy?
Definicja marketingu cyfrowego
Marketing cyfrowy to reklama i promocja firm i ich marek za pośrednictwem cyfrowych kanałów medialnych. Obecnie media cyfrowe obejmują strony internetowe, media społecznościowe, radio, telewizję, telefony komórkowe, a nawet formy mediów tradycyjnie niecyfrowych, takie jak billboardy i znaki tranzytowe. Zasadniczo wszelkie media marketingowe dostarczane drogą elektroniczną są uważane za marketing cyfrowy.
Pozostawia to tylko różne formy marketingu osobistego (P2P), reklamy drukowanej i marketingu bezpośredniego poza parasolem marketingu cyfrowego. Nawet wtedy reklamy drukowane, reklamy bezpośrednie, katalogi drukowane, billboardy i plakaty zaczynają łączyć się ze swoimi cyfrowymi odpowiednikami. Dzięki elementom takim jak strony docelowe adresów URL, kody QR, banery reklamowe, katalogi online i kody tekstowe tradycyjny marketing i reklama prawie zawsze mają połączenie z marketingiem cyfrowym.
Dlaczego skupiono się na mediach cyfrowych?
Przejście na media cyfrowe jest napędzane zarówno przez agencje marketingowe, właścicieli firm, jak i konsumentów. Stale rosnące zapotrzebowanie na pokazywanie wymiernych wyników sprawia, że przejście na technologię cyfrową jest marzeniem agencji marketingu cyfrowego. Większość mediów cyfrowych, w tym strony internetowe, media społecznościowe i reklamy mobilne, jest znacznie łatwiejsza do śledzenia niż tradycyjne media marketingowe, takie jak reklamy drukowane.
Dla właścicieli firm wiele form reklamy cyfrowej wiąże się z bardzo niskimi kosztami. Obecność w sieci, angażowanie klientów w rozmowy za pośrednictwem mediów społecznościowych i e-mail marketing to tania alternatywa dla reklamy drukowanej i reklamy bezpośredniej. Te kanały cyfrowe są dostępne dla firm dowolnej wielkości i pomagają wyrównać szanse start-upów, małych firm i niezależnych konsultantów poszukujących nowych możliwości biznesowych.
Dla konsumentów szybkie tempo życia sprawia, że reklama cyfrowa jest koniecznością. Kiedy konsumenci potrzebują towarów i usług, minęły już czasy, kiedy trzeba było przeglądać książkę telefoniczną, aby je znaleźć. Teraz wyciągamy nasze urządzenia mobilne lub kierujemy się do komputerów w poszukiwaniu odpowiedzi – i znajdujemy je szybko.
Wykorzystanie mediów cyfrowych do budowania firmy i marki
Bez względu na wielkość Twojej firmy – duże lub małe lub średnie przedsiębiorstwo (SMB lub MŚP) – możesz skutecznie promować swoją firmę za pośrednictwem tanich kanałów cyfrowych. Podstawą Twoich działań marketingowych będzie Twoja strona internetowa. Zainwestuj mądrze w swoją witrynę internetową i upewnij się, że:
Odpowiednio reprezentuje Twoją firmę i markę (wygląd i styl, komunikaty)
Odpowiednio przemawia do grupy docelowej
Mogą być znalezione przez osoby wyszukujące w najlepszych wyszukiwarkach
Jest aktualny i łatwy w nawigacji
Zapewnia wiele kanałów komunikacji z klientem
Łączy się z innymi działaniami marketingowymi
Zaleca się współpracę z profesjonalną firmą zajmującą się projektowaniem stron internetowych, która jest wykwalifikowana w tworzeniu stron internetowych i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Ponieważ Twoja witryna jest fundamentem, do którego prowadzą wszystkie inne kanały cyfrowe, należy ją uznać za jedną z najważniejszych inwestycji biznesowych.
Po ukończeniu witryny kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie regularnych miesięcznych lub dwumiesięcznych kampanii e-mailowych oraz kontakt z klientami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeśli naprawdę dysponujesz skromnym budżetem, są to wysiłki, które można wykonać we własnym zakresie (przez osobę z odpowiednią wiedzą) lub niewielkim kosztem przez zewnętrzną agencję marketingu cyfrowego. Upewnij się, że wszystkie Twoje wysiłki kierują klientów z powrotem na Twoją stronę internetową, gdzie mogą w pełni zaangażować się w Twój biznes, produkty i usługi oraz wybrać kanały, przez które się z Tobą kontaktują.
Jeśli jesteś zainteresowany agresywnym podejściem do marketingu w wyszukiwarkach, możesz odłożyć trochę pieniędzy na marketing cyfrowy na optymalizację wyszukiwarek i reklamę płatną za kliknięcie. Wiele firm w dzisiejszych czasach w dużej mierze polega na znalezieniu ich w Internecie, aby zdobyć nowych klientów. Powszechnym błędnym przekonaniem wśród właścicieli firm jest to, że samo posiadanie strony internetowej oznacza, że klienci ją znajdą. Bynajmniej. Twoja witryna musi być zbudowana przy użyciu określonych słów kluczowych i fraz, metadanych, zawartości strony i strategii łączenia, które pomogą jej osiągnąć najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
Ponieważ wiele słów kluczowych i fraz konkuruje ze sobą o najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, konieczne będzie uzupełnienie działań związanych z optymalizacją organicznych wyszukiwarek reklamami płatnymi za kliknięcie. Rozpoczęcie działalności dzięki kampaniom reklamowym typu „pay-per-click” może być nieco zniechęcające, ale przy odrobinie czasu, wysiłku i instrukcji można to zrobić we własnym zakresie lub za rozsądną cenę za pośrednictwem zewnętrznej agencji marketingu cyfrowego.
Poza e-mailem